SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

12 tonluk dinozor türü

12 tonluk dinozor türü
Bu haber 28 Eylül 2018 - 15:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bilim insanları, yaptıkları son araştırmayla tarih öncesi Jeolojik dönemde (Jurassic) yaşadığı iddia edilen en büyük dinozoru keşfettiklerini belirtildi.

Perşembe günü Current Biology dergisinde yayınlanan bir araştırma sonrasında, Brontosaurus ile akrabalığı olduğu düşünülen Ledumahadi Mafube isimli bir dinozor türünün keşfedildiği açıklandı.

Daha öncesinde bir grup bilim insanının ‘Argentinosaurus Huinculensis’ olarak adlandırdığı farklı bir dinozor türü keşfedilmiş; bu dinozorun 80 ton ağırlığında olduğu ve yaklaşık 100 milyon yıl önce yaşadığı belirtilmişti.

Ledumahadi, daha çok Brontosaurus ile bilinen Sauropoda ailesine mensup bir dinozor olarak görülüyor. Brontosasurus ile kıyaslandığında, bu dinozorun yere daha çömelik vaziyette olduğunu ve devasa bedenini taşıyabilmesi için çok daha kalın bacaklara sahip olduğu belirtiliyor.

Ledumahadi ile ilgili ortaya çıkan son bilgi ise Sauropod’lardan çok daha önce dünyamız üzerinde yaşadıkları ve 200 milyon yıl önce nesilleri tükenene değin dünyada bulunduklarını gösteriyor. (Kaynak: Webtokno)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER