SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

Gergin hava sürüyor! Sağduyu çağrıları yapılıyor

Gergin hava sürüyor! Sağduyu çağrıları yapılıyor
Bu haber 29 Eylül 2018 - 9:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şanlıurfa’da geçtiğimiz gün çıkan olay sonrası kentte valilik başta olmak üzere birçok kurum ve STK sağduyu çağrısı yapıyor.

Şanlıurfa’da geçtiğimiz gece bir tarafında Suriyeli sığınmacıların yer aldığı gibi grubun silahlı kavgasında 2 kişi hayatını kaybetmişti. Olaylar sonrası çok sayıda gözaltıların olduğu bildirildi.

Yaşanan olayların ardında Eyyübiye ilçesinin Osmanlı Mahallesinde güvenlik güçleri yoğun bir güvenlik önlemi aldı.

Şanlıurfa Valiliği başta olmak üzere birçok kurumdan sağduyu ve sükûnet çağrısı yapıldı.

Alınan bilgilere göre Eyyyübiye ilçesi başta olmak üzere kentte Suriyeli sığınmacıların açtığı işlemlerin herhangi bir olayın ve provokasyonun yaşanmaması nedeniyle kapalı tutulmasına karar verildiği belirtildi.

Yaşanan olayların ardından özellikle sosyal medya üzerinden kentte bulunan Suriyeli sığınmacılara yönelik provokasyon içerikli paylaşımların yapılmasının ardından emniyetin konu ile ilgili çalışma başlattığı da belirtildi.

Çıkan olaylar sonrası birçok kurum sağduyusu çağrısı yaptı. Yapılan çağrılar hala devam ederken olayın yaşandığı mahallede hala gergin bir bekleyiş olduğu belirtiliyor.

Bugün konu ile ilgili açıklama yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi sağduyu çağrısını yineledi.

Konuşmasında ensar toplum vurgusu yapan Çiftçi, “Şanlıurfa bir ensar kentidir. Suriyeli muhacirler ise bizlerin misafirleridir. O yüzden güvenlik noktasında emniyet yetkililerimiz görevlerini sürdürüyor. Kentte herhangi bir sıkıntı çıkmasın diye ellimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz” dedi.

Şanlıurfa’da resmi rakam olarak 500 bine yakın, gayri resmi rakamlara göre 7 yüz bin Suriyeli sığınmacının kentte olduğunu belirten Çiftçi, Olay sonrası valilik koordinesinde kriz masası oluşturuldu. Kentte ilgili kurum ve STK’ların yer aldığı masanın çıkan olayların büyümemesi ve sonlaması için çalışıyor” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER