SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

Lezzet ve tarih bir arada…

Lezzet ve tarih bir arada…
Bu haber 29 Eylül 2018 - 21:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Birçok yemek kültüründe isminden bahsettiren 5 bin yıllık geçmişiyle de bilenen ve günümüzde hala en çok tercih edilen yemeklerin başında gelen lahmacun ve tarihçesi.

5000 BİN YILLIK GEÇMİŞ…

5 bin geçmişi ve lezzetiyle bilinen lahmacun asıl vatanına ilişkin birçok bölge veya şehir sayılabiliniyor.

Bazı kaynaklar Mezopotamya bölgesine has bir yemek olması dolayısyla Babillere kadar dayandırıldığı düşüncesinde.

Tarihte bilinen en eski kaynaklar arasında yer alan Evliya Çelebi’nin “Seyahatname”sinde de (1680 öncesi) ‘lahm-ı acīnli’ börek olarak rastlanıyor.

Yemeğin nereye ait olduğu ile ilgili kaynakların birleştiği nokta Doğu kökenli bir yemek olup ismini Arapçadan aldığı bilgisi paylaşılıyor.

Birçok kaynakta lahmacunun Arapça kökenli bir kelime olduğu ve ‘Lahm-û Accîn’ türeyip günümüze lahmacun olarak geldiği belirtiliyor.

ARAPÇA KÖKENLİ

‘Lahm-û Accîn’ ise Arapçada et ve yoğrulmuş hamur anlamına geliyor.

Konu ile ilgili bilgi veren Abdullatif Yılmaz, kelime kökeni olarak Arapçadan gelen Lahmacun’un asıl adı Lahm-û Accîn’dir. Lahm Arapçada et demektir. Accin ise hamurdur. Yani et ve yoğrulmuş hamurdan mamul bir yemek olarak tanımlanabilir” diyor.

Yılmaz, lahmacunun tarihine ilişkin birçok kaynak verilerinde doğu kökenli ve Babillere dayandırdığı söylüyor ve ekliyor:

“Bu kaynaklarda bu şekilde yer almasının asıl sebebinin Lahmacunun doğuya yani Mezopotamya bölgesine has bir yemek olması hesabiyle Babillere kadar dayandırıldığı kanaatindeyim.”

20’nci yüzyıldan önceki sözlüklerde lahmacun sözcüğünün görülmediğini aktaran Yılmaz, “İlk kez Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünün 1955 basımında leksikalize edilmiştir” diyor.

DOĞU’DA ÇOK TÜKETİLİYOR

Günümüzde Türkiye ve dünya’nın birçok bölgesinde yemek olarak tüketilen lahmacunun özellikle özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde tüketimi daha yüksek oranda.

Bu illerin başında Urfa ve Antep geliyor. Lahmacun bu illerde yemeklerin ana menüsü olarak sofralarda yerini alıyor.

BOSTANCIOĞLU: İSOT OLMADAN LAHMACUN OLMAZ

Lahmacunun yapılışı ve içerdiği malzeme olarak da bölgeden bölgeye veya il ilden ile farklılık gösteriyor.

Urfa’daki lahmacunun yapılışına ilişkin bilgi veren lahmuacun ustası Mehmet Bostancıoğlu, lahmacunun Urfa’ya has olduğunu iddia ediyor.

Bostancıoğlu, “İsot (biber) olmadan lahmacun olmaz” diyor ekliyor:

“Lahmacunun asıl malzemesi isottur. Dünyanın neresinde olursa olsun Urfa isotu olmadan yapılan lahmacun lezzetli olmaz ona da lahmacun denmez zaten. isot da Urfa’ya hastır. Lahmacuna tadını, rengini ve lezzetini veren isot kentimizin sıcak güneşinde kurutulup hazırlanan bir baharattır. Lahmacuna katılan diğer baharatların hiç biri bu lezzetti vermez”

YAPILIŞI

Lahmacunun yapılışı ve hazırlanması yapılan tüm bölgelerde birbiriyle benzetlik gösteriyor. Ancak fark harcının hazırlanması ve içirisine katılan baharatlar farklılık gösteriyor.

Urfalı lahmacun ustası Bostancıoğlu, kendi yaptıkları lahmacunun yapılışını şöyle özetliyor:

“Biz Urfa’da 1 kilogram etle 30 tane lahmacun yaparız. Et kuzu veya dana eti oluyor. Kuzu eti ile harcı yaptığımızda biz kuyruk yağını karıştırmayız. Dana eti ile harcı hazırladığımızda ise 150 gram kuyruk yağı ekliyoruz. Yağı bir birini tamamlasın diye. Eti de zırhla (kasaplarda kullanılan büyük bıçak) doğruyoruz.

Eti hazırlandıktan sonra soğan, domates, maydanoz hazırlanır. Domates maydanoz ve maydanoz makinayle doğranır, soğanı da zırhla doğradıktan sonra su ile yıkanır ve harc karışıma hazır olur.

Hazırlanan et, soğan, domates karışımına baharat olarak isot, tuz ve  karabiber  eklendikten sonra sonra lahmacunun harcı hazırlanmış olur”

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER