SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

Bilim şenliği mi, Özel okul şovu mu?

Bilim şenliği mi, Özel okul şovu mu?
Bu haber 23 Ekim 2018 - 18:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şanlıurfa’da geçen hafta star alan Bilim Şenliği özel okulların tanıtım etkinliklerine dönüştü.

Şanlıurfa’da yeni eğitim ve öğretim yılı başlamasının üzerinden bir ay kadar zaman geçti. Her yıl olduğu gibi bu yılda hazırlanan Bilim Şenliği’nde stantlar açıldı. Birçok okul düzenlediği etkinlilerle ilgi topladı.

Ancak Bilim Şenliği’nin alanına gidip stant açan ve etkinlik yapan okulların neredeyse tümü özel okullardan oluştu. Şenlik alanı Özel okulların tanıtım şovuna dönüştü. Her okul ilim ve irfandan ziyade reklamla öne çıkıp daha çok öğrenci kapmaya yarışına girdi.

Türkiye’nin özellikle ekonomik alanda tedbir planları yaparken özel okullar öğrencilerden aldıkları yüksel fiyatlarla (yıllık 15 ila 25 bin arası) devlet okullarına çaka satmayı ihmal etmedi.

Devlet okullarının stantlarda olmaması (Biz görmedik) veya görülmemesi Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bir eksikliği mi yoksa gerçekten devlet okullarında bilimsel hiçbir proje yapılmıyor mu? Sorularını akıllara getirdi.

Bazı özel okullar şovu o kadar ileri taşıdı ki bilim şenliği devlet okullarına nispet yaparcasına eğlence mekânına dönüştü.

Devlet okullarının öğrencilerinin de şenlik sadece ziyaretçi ve şovu izleyenler olarak kalması ise dikkatlerden kaçmadı.

Eğitimciler bilim şenliği ile ilgili nasıl düşünür bilinmez ancak yaşanan bu durum devlet okullarında okuyan öğrencilere ikinci sınıf insan muamelesi olarak değerlendirildi. (RHA)

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER