SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

Camilerde ”Kardeşlik”Hutbesi Okutulacak

Camilerde ”Kardeşlik”Hutbesi Okutulacak
Bu haber 01 Ekim 2018 - 15:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Camiler Haftası nedeniyle Şanlıurfa İl Müfülüğü’nde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, Şanlıurfa’da geçtiğimiz hafta içerisinde yaşanan Suriyeli ve Urfalı gerginliği nedeniyle, Cuma günü kentte bulunan bütün camilerde kardeşlik üzerine hutbe okutacak.

Şanlıurfa İl Müftülüğü,Cuma günü Şanlıurfa’daki bütün camilerde kardeşlik üzerine hutbe okutacak. Şanlıurfa İl Müftülüğü tarafından hazırlanan ve ‘Nasıl Bir Kardeşlik’ başlıklı hutbede kardeşlik vurgusu yapılacak.

Camilerin toplum hayatındaki önemini hatırlatmak, halkın camiler ile daha sık ve olumlu bir ilişki kurmalarına vesile olmak amacıyla 01-07 Ekim tarihleri arası Camiler haftası olarak kutlandığını dile getiren Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, “2003 yılından itibaren haftanın ismi ‘Camiler ve din görevlileri haftası’ olarak değiştirilmiş, etkinliklerinin çeşitliliği artırılmış, içeriği zenginleştirilmiş ve ülke genelinde açılış merasimleri düzenlenmeye başlanmıştır” dedi.

Müftülük binasındaki yapılan açıklamaya Haliliye müftüsü, Halil Okulu, Eyyübiye Müftüsü Adem Bodur ve Karaköprü müftüsü Mehmet Taştan katıldı.

Yaşanan olay sonrasında tüm imamlara mesaj atılarak vatandaşların uyarıldığını ifade eden Müftü Açık, “Olaylar olduktan sonra bütün imamlarımıza mesaj çekildi, bulunduğunuz yöredeki hocalarımız, Suriyeli kardeşlerimizin bir provokaye girmemesi, Urfalı kardeşlerimize de ensar olduğumuzu unutmayalım, ensar bilincini unutmayalım şeklinde tekrar tekrar kanaatlerimizi bildirdi” sözlerine yer verdi.

Açık,”1986 yılından bu güne değin kutlanmakta olan “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” özellikle son yıllarda seçilen temalarla kamuoyunda daha etkili mesajların verilmesine ve hafta boyunca yapılan faaliyetlerle çeşitli konuların halkımızın dikkatine sunulmasına vesile olmaktadır.

Başkanlığımız 2011 yılından bu yana camilerimizintoplumun tüm kesimlerini kucaklayan birer ibadet mahalli olduğuna dikkat çekmek ve camileri toplumsal hayatın önemli bir odağı haline getirmek amacıyla ele aldığı konular bağlamında birdizi faaliyet gerçekleştirmiştir. Bu amaçla 2011 yılında “Cami ve Çocuk”, 2012 yılında “Cami ve Engelliler”, 2013 yılında “Cami, Kadın ve Aile”, 2014 yılında “Cami ve Gençlik” 2015 yılında“Cami ve Namazla Arınma” 2016 yılında “Cami ve Kitap”2017 yılında ‘Cami, Şehir ve Medeniyet’2018 yılında ise “Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler”temalarını gündeme taşıyarak camilerin kapılarını toplumun tüm kesimlerine açma konusunda ilgi ve alaka uyandırılmış ve bu alanda önemli mesafeler alınmıştır. Bu gün birçok camimizde erkek cemaat ile birlikte kadın cemaatimiz de oluşmaya başlamış, engelliler için yeni düzenlemeler yapılmış, çocuklara karşı müsamaha gösterilmesi hususunda önemli gelişmeler sağlanmıştır. Şüphesiz bu faaliyetler bir hafta ile sınırlandırılamayacak kadar zengin bir içeriğe sahiptir. Söz konusu temalarla amaçlanan hedeflerin gerçekleşmesi için izlenen strateji ve yürütülen faaliyetlerin süreçsel hale getirilmesi kaçınılmazdır.

Din hizmetine adanmış ömürler den kastımız;hayatını din hizmetine vakfetmiş insanlardır. Samimiyetle çalışıp yaptıkları iyiliğin karşılığını sadece Allah’ın rızasında arayanlardır. Medeniyetimizin manevi hayatına yön veren müftüler, okudukları ezanlarla insanlığı kurtuluşa çağıran müezzinler, mihraba geçtiğinde namaza önderlik eden imamlar, minber ve kürsüden İslam’ın dosdoğru yolunu öğreten vaizlerdir. Çocuklarımızı Yüce Kitabımızla ve Peygamberimizin örnek hayatıyla buluşturan, “En hayırlılarınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerinizdir” şeklindeki nebevi iltifata mazhar olan Kur’an kursu öğreticilerimizdir. Rabbimizin “Allah’a çağıran, salih amel işleyen ve ‘Kuşkusuz ben Müslümanlardanım’ diyenden daha güzel sözlü kimdir?” müjdesine nail olmaya çalışan hocalarımızdır.

Şanlıurfa İl Müftülüğü olarak İlçe Müftülüklerimiz ile birlikte bu haftayı değerlendirmek amacıyla birçok etkinlik gerçekleştirilecektir”şeklinde konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER