SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

Suriyeliler “neden dönmüyor?” sorusuna yanıt

Suriyeliler “neden dönmüyor?” sorusuna yanıt
Bu haber 03 Ekim 2018 - 19:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Suriye’deki iç savaştan dolayı evlerini terk eden milyonlarda Suriyeli sığınmacı başta Türkiye’de sınır kentler olmak üzere dünyanın bir çok yerine göç etmek zorunda kaldı.

İç savaşın hala bölge bölge devam ettiği Suriye’den ayrılanlar  7 yıla aşkındır kendi ülkelerinden uzak yerlerde yaşama çalışıyor.

Suriye’de bazı bölgelerde savaşın durduğu gündelik yaşama dönüldüğü noktalar bulunuyor. Bu bölgelere özellikle bayramlarda geçici dönüşler oluyor.

Dönüşlerin yaşanması ile birlikte sığındıkları kentlerde de farklı algılar ortaya çıkıyor. Bu algıların başında ‘madem bayramda gidilebiliniyorsa temmeli de dönülebilinir’ algısı.

Suriyeli sığınmacıların en çok yaşadığı şehirlerin arasında bulunan Urfa’da oluşan bu algıya ilişikin Suriyeli sığınmacılarla ilgili sivil toplum örgütleri bu algının yanlış olduğunu düşünüyor.

“GİDECEK İMKANLARI YOK”

Konu ile iligili konuşan Şanlıurfa Suriye İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem, bu konuların son bir yıldır sıkça gündem geldiğini belirterek, “Aslında keşke bu savaş hiç olmasaydı, bu insanlar buraya gelmeseydi. Herkes kendi yerinde yurdunda kalmış olasaydı. Ama savaş oldu, insanlar canlarını kurtarmak için Türkiye sığındılar. Özellikle son iki bayramdır, sık sık gündeme geliyor. İşte bilmem kaç bin kişi Suriye’ye gitti. Bayramlaşmaya gitti, tatile gitti, söylemlerini sıkça duyuyoruz. Özellikle Carablus ve Afrin operasyonlarından sonra bu konu gündeme geldi” dedi.

Urfa’da kalan sığınmacıların geri dönüşlerinin olmadığını aktaran Gerem, şunları söyledi:

“Çünkü gidebilecek imkanları olmadığı için gitmiyorlar. Afrin ve Carablus’a geri dönenler aslında oranın güvenli bölge olduğunu düşündükleri için gidiyorlar.

GEREM: DÖNMEK İÇİN KONTROLE GİDİYORLAR

Türkiye’den bayramda Suriye gidenler aslında orada kalmak için gitmiyor. Çünkü oradan çıkarken köyleri yıkılmış bir şekildeydi. Yine de vatan özleminden olasa gerek. Bayramlarda gidiyor. Orada evi, tarlası, bağı, bahçesi ne durumda gidip gözleriyle görmeye çalışıyor.

Bir de gidişlerinin bir başka faktörüde bölünmüş aileler. Türkiye’de olan Suriyelilerin birçoğunu akrabası veya ailesinden bazıları hala oralarda yaşıyor. Onları da bahane ederek gidip oaralarda ortalığı da kontrol ediyor. Biz de acaba geri dönebilirmiyizi hesap ediyorlar. İşin aslı aslında bayramı bahane edip gidip oraları görüyorlar. “

Kendilerinin de Suriyeli sığınmacılara niye döndükleri söyleyen Gerem, “ ‘Niye gidip bir daha geri dönüyorsunuz?’ sorusuna yanıtları: “Bizim orada sığınacak bir yeremiz yok. Zaten böyle bir durum olsa geri gelmeyi istemezdik” oluyor” şeklinde konuştu.

Tüm yaşananlara rağmen kendilerini bölgelerinde güvende hissedenlerin geri döndüğünü belirten Gerem, “Urfa’dan çok geri dönüşler olmuyor. Bunun nedeni de Telebyad, Kobani,Rasulayn kapıları açılırsa Urfa’dakilerinde bir çoğu gidecek. Bekli tamamı gitmez ama en azından büyük bir çoğunluğunun gdeceğinii düşünüyoruz” diye konuştu.

İKBAL: DEVLETLER GÜVENCE VERMİYOR

Konu ile iligili değerlendirmede bulunan Kobani Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğ Başkanı Abdul Kadir İkbal ise İnsanların öncelikle bu insanların neden  memleketlerini topraklarını terkettiğini düşünmeleri gerektiğini söyledi.

“Bu yüzden kamuoyunda her bayram Suriyelilerin gidip geri gelişleri için ‘neden geri geldiler’ söylemi yanlış bir söylemdir” diyen İkbal, şunları söyledi:

“Bir de şunu da iyi tahlil etmek geriyor. Bu giden Suriyeliler neden bir daha yola düşüp geri geliyor. Onu iradelemek geriyor.

Bölgede olan devletler güvence vermiyor. Orada bulunan yapılanmalara de çok güvenilmiyor. Burdaki Suriyeli sığınmacılar güven duymama konusunda haklı görünüyor. Çünkü orda güvenli bölge olarak gösterilen bazı yerlere bombalar atılıyor. Ve bu hala bazı yerlerde sürüyor. Buna rağmen geri dönüş beklemek de hata olur.

Sığınmacıların geri dönüşleri için en önemli öncelik orda bir devlet otoritesinin bulunması lazım. Bu bu devlet kendi halkına bomba yağdırcak bir devlette olmamalı. Belki o zaman suriyeli sığınmacılara niye geri döndünüz diyebiliriz.”

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER