SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

Kayyum belediyelerde öne çıkan parti ve isimler…

Kayyum belediyelerde öne çıkan parti ve isimler…
Bu haber 04 Kasım 2018 - 9:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Geçtiğimiz yıllarda Şanlıurfa’da bulunan Suruç, Halfeti, Bozova ve Viranşehir belediyelerine kayyum atanmıştı. Mart ayıyla beraber kayyumlarında görev süresi doluyor. Vatandaşlar dört ilçede yaklaşan seçimler öncesinde adayları merakla beklemeye başladı.

İşte kayyumla yönetilen ilçelerde aday olması beklenen isimler:

SURUÇ

Suruç’ta 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde BDP’li Orhan Şansal aldığı yüzde 52,6’lik oranla Belediye Başkanı seçildi. Şansal, 2015 yılında görevden alındı. Şansal’ın görevden alınmasının ardından 2016 yılının başında DBP’li meclis üyeleri Halil Akbaş ve Nazlı Binici eş başkanlar olarak görevi devraldı. 2016 yılının Eylül ayında alınan kayyum kararının ardından Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz Başkan Vekilliğine getirildi. Tarık Açıkgöz’ün ardından Kaymakamlık görevini yürüten Ferhat Sinanoğlu Başkan Vekilliği görevini devraldı. Sinanoğlu’nun 2018 yılı başında mülkiye müfettişliğine atanmasının ardından, Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz tekrar Başkan Vekili görevine getirildi. Açıkgöz halen bu görevini yürütüyor.

Suruç’ta yaklaşan seçimler öncesinde AK Parti’de İbrahim Uçar ismi ön plana çıktığı ileri sürülüyor. HDP’de ise seçim için aday arayışını sürdürdüğü bildirildi.

BOZOVA

Bozova Belediyesi’nde, 2009 yılında Hasan Arusoğlu AK Parti ile seçime girdi ve aldığı 44,4 oy oranıyla başkan seçildi. 2014 yılında ise Zeynel Taş, Barış ve Demokrasi Partisi’nden (BDP) aday oldu ve aldığı 45,8’lik oy oranıyla başkan oldu. Ancak Zeynel Taş, cezaevine girince, ilk olarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Şube Müdürü Tahir Kalkan, daha sonra da ilçe Kaymakamı Zekeriya Göker kayyum olarak atandı.

Bozova’da yerel seçim için HDP’den bir kaç isim üzerinde çalışma yürüttüğü bildirildi. Eski belediye başkanlarından Hasan Arusoğlu ilçe belediyesi için adaylığını açıkladı, ancak parti ismi henüz netleşmediği bildirildi.

İlçede AK parti’den iki isim öne çıktığı belirtiliyor. Adaylık için Mustafa Merak ve Suphi Aksoy ismi ön plana çıkıyor.

VİRANŞEHİR

2014’te yapılan yerel seçimlerde Viranşehir Belediye Başkan adayı olan BDP’li Emrullah Cin, aldığı yüzde 48,2 oy oranıyla başkanlığa seçildi.  Emrullah Cin, 2016’da cezaevine girince, yerine İlçe Kaymakanı Ömer Çimşit kayyum olarak atandı.

Kayyum ilçeleri arasında belki de en çekişmeli seçimin yaşanacağı yer Viranşehir olacak. Öyle ki Viranşehir ilçesi için birden fazla isim ön plana çıkıyor. Hem AK Parti hem de HDP ilçede üstünlük sağlamak için güçlü aday için çalışma yürütüyor.

HALFETİ

Halfeti’de 2014’te yapılan yerel seçimlerde BDP’den başkan adayı olan Mustafa Bayram, aldığı yüzde 58,4’lük oranla göreve seçildi. Ancak  Başkan Bayram, 2016 yılında cezaevine girince, yerine Halfeti Kaymakamı Şeref Albayrak kayyum  olarak atandı.

Kayyum ilçeleri arasında adayların sır gibi saklandığı tek ilçe Halfeti oldu. İlçede AK Parti’nin eski ilçe başkanı Muzaffer Kurt ismi üzerinde durduğu ileri sürüldü. HDP’de adaylık için henüz net bir isim öne çıkmazken kulislere göre HDP ilçeye garanti gözü ile baktığı iddia edildi. (RHA)

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER