SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

ŞANMAR Konkordato ilan etti

ŞANMAR Konkordato ilan etti
Bu haber 29 Kasım 2018 - 9:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şanlıurfa’da bir süredir ekonomik sıkıntılar yaşayan Şanlıurfa’nın en büyük AVM’lerine sahip olan ŞANMAR Marketler zinciri konkordato ilan etti.

Şanlıurfa Asliye Ticaret Mahkemesi’ne yapılan başvuru ileŞanlıurfa merkezli ŞANMAR marketler zinciri Halit Taşdönderen konkordato talebinde bulundu.
Uzun zamandır yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeni ile firma,ödemelerdeki sıkıntı nedenlerinden dolayı iflastan korunmak için konkordato talep etti.

Konkordato nedir ne anlama gelmektedir?

Konkordato, mali açıdan zor durumda olan bir kurumla yapılan iflas anlaşması anlamına gelmektedir. İflas eden şirketin üzerinde bulunan batık borçların temizlenmesi için gerçekleştirilen Konkordato, birçok yöntemle uygulanabilmektedir. Peki, Konkordato nedir ve ne anlama gelmektedir? İşte, iflas anlaşması anlamına da gelen Konkordato hakkında merak edilen detaylar
Konkordato, batık şirketlerin alacaklılara borcunun ödenmesi için var olan bir sistemdir.

Konkordato müessesesi borçlarını ödemede zorlanan şirket ve kooperatiflerin, bir kısım borçlarından kurtularak borçlarını ödeyebilir duruma getirmeleri için uygulanan bir müessesedir. Bu uygulamada alacaklı ve borçluların konkordato müessesesi kapsamında borç ve alacakları yeniden yapılandırma işlemine tabi tutulmaktadır.

Konkordato müessesesi 2004 sayılı İ.İ.K.’nun 285-309. maddelerinde düzenlenmiştir.

Finansal yapısı önemli ölçüde bozulan iyi niyetli ve dürüst borçlu işletmeleri ve kooperatifleri korunmayı amaçlayan bir sistemdir. Burada, borçlunun talebinin bulunması gerekmektedir. Borçlunun talebi üzerine, konkordato müessesesi işlemeye başlar. Konkordato müessesesi 4 bölümden oluşur.
1-Adi Konkordato
2- İflastan Sonra Konkordato
3- Mal Varlığının Terki Suretiyle Konkordato
4- Sermaye Şirketleri ve Kooperatiflerin Uzlaşma Yoluyla Yeniden Yapılandırılma (RHA)

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER