SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

STK’lar memleket için dik durun!

STK’lar memleket için dik durun!
Bu haber 05 Kasım 2018 - 16:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şanlıurfa’da Sivil Toplum Örgütleri yaklaşan yerel seçim öncesi ‘arka bahçe’ olma yolunda hızlarına hız kattı.

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler öncesi STK’lar harekete geçti. Daha önceki seçimlerde adaylar konusunda yönlendirme deneyimleri olan STK’lar bu kez de duruma el atmaya başladı.

SEÇİMLERDE ÖN PLANA ÇIKAN STK’LAR

Seçim öncesi aday adaylık süreci başladığı bugünlerde STK’ların boy göstermeye başlaması dikkatlerden kaçmadı. STK’ların kuruluş amaçları halkın yararına olacak durumları savunmak ve elde edilmiş kazanımlara halk adına sahip çıkmak gibi örneklerle çoğaltılabilir. Ancak Şanlıurfa’da STK’ların özellikle seçimlerde ön plana çıkması ve sonrasında birçok STK’nın tabelaya dönüşmesi de dikkatlerden kaçmıyor. Kentteki birçok STK daha önceleri (şimdi de durum aynı) algı yapmak için yanlarında durdukları adayı ön plan çıkarmak için çoğu kez algı operasyonlarına başlamış ve sonucunu almıştı.

Bunu bir önceki Şanlıurfa Belediye Başkanı Celalettin Güvenç döneminden hatırlayabiliriz.  O dönem son günlerde çokça ismi geçen STK’larında aralarında bulunduğu sivil toplum örgütleri Güvenç’in aday olması için ciddi bir çaba sarf ettikleri biliniyor. O dönem sonuç alındı.

Son günlerde de durumun tekrardan hortladığı ileri sürülüyor. Yine sonuç almak için yanlarında durdukları (Menfaatleri gereği) aday üzerinden bir algı oluşturulmaya çalışılıyor.

Vatandaşın menfaati ve Urfa’nın geleceği için çaba sarf ettiklerini iddia eden STK’ların her zaman olduğu gibi halkın yanında değil de adayın yanında duracak olması büyük tepkilere yol açağı belirtiliyor.

Son dönemlerde çok ciddi bir prestij kaybına uğrayan Urfa’daki birçok STK bu kez de bu yanlışa kapılır mı bilinmez ancak halkın beklentisi kapılamaması yönünde olduğu biliniyor.. (RHA)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER