SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

Urfa Barosu’ndan avukatlara yapılan saldırılara tepki

Urfa Barosu’ndan avukatlara yapılan saldırılara tepki
Bu haber 02 Kasım 2018 - 18:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şanlıurfa Barosu avukatlara yönelik yapılan saldırılara ilişkin basın açıklaması yaptı.

Geçtiğimiz gün seçimlere giden Urfa Barosu’nun yeni yönetiminin ilk açıklaması avukatlara yönelik yapılan saldırlar oldu.

Açıklamada son günlerde avukatlara yapılan saldırılara dikkat çekilerek, saldırıların sistematik bir hal aldığı belirtildi.

Baro’dan yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Öncelikle saldırıya uğrayan meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi tüm avukatlar adına iletir acil şifalar dileriz, olayın hemen ardından sayın cumhuriyet başsavcımızla görüşülmüş bu konuda cumhuriyet başsavcımızdan olayın faillerinin bulunup yargı makamlarının önüne çıkarılması konusunda gerekli ihtimamın gösterileceği tarafımıza bildirilmiştir. Sayın başsavcımıza bu hassasiyetinden ve nezaketinden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.

Yargı mekanizmasının vazgeçilmez üçayağından biri olan savunmaya karşı şiddet içerikli bu tür saldırılar, üzülerek görüyoruz ki, son zamanlarda artış göstermiştir.

Şu husus bilinmelidir ki, savunma makamını temsil eden avukatlara yönelik saldırılar bizatihi yargı mekanizmasına yapılmış demektir. Avukata yapılan her saldırı adaleti ve bağımsız yargıyı hedef almaktadır.

Yargının eşit ve kurucu unsuru olan bağımsız savunmayı, yurttaşlarımızın hak arama özgürlüklerini temsil eden biz avukatlar, maalesef görevimizi yaparken baskı altına alınmaya çalışıldığımız, duruşma salonlarında bile psikolojik şiddet gördüğümüz, sırf savunma biçimimiz beğenilmedi diye tutuklandığımız şu günlerde bir de fiziki şiddete maruz kalmamız işin tuzu biberi olmuştur.

Avukata yönelik her türlü saldırıyı ve baskıyı yapanlar bir gün kendilerinin de savunmaya ihtiyaç duyabileceklerini unutmamalıdır.

Biz avukatlar, yüzyıllardır toplumlara önderlik yapmanın, baskılara direnmenin, hiçbir gücün karşısında boyun eğmemenin, doğru bildiğimizi savunmaktan çekinmemenin, haklı gururu ve azmiyle cüppelerimizi onurla ve hiç kimsenin önünde iliklemeden sırtımızda taşıyoruz.

Bizler, meslektaşlarımıza ve mesleğimize yönelik saldırıların son bulduğu savunma makamını itibarsızlaştırmaya yönelik baskıların kalktığı günler için hep birlikte mücadele etmemiz bir zorunluluk olmuştur.

Kadim geleneğe sahip Şanlıurfa Barosunun yeni yönetimi olarak inanıyoruz ki bu mücadele sonucunda kazanan bağımsız savunma, hukukun üstünlüğü ve demokrasi olacaktır.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER