SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

Urfa pamuğu Meclis’e taşındı

Urfa pamuğu Meclis’e taşındı
Bu haber 29 Kasım 2018 - 21:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü Urfa’daki pamuk üreticilerinin sıkıntılarını Meclis’e taşıdı.

Milletvekili Ayşe Sürücü Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Şanlıurfa’da pamuk üreticilerinin sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şanlıurfa’da bu yıl çiftçilerin ürettiği pamuğun büyük bir kısmının satılmadan bekletildiğini aktaran Sürücü, “ Geçen yıl kilogramını 3 TL’den satılan pamuğun bu yıl 2,5 TL’ye kadar düştü. Bu yıl Urfa’da yağmurun erken yağmasıyla birlikte yağmur yiyen pamuk kilogramı 2 TL’ye bile alıcı bulamamaktadır. Çiftçiler bu fiyatlarla gübre, mazot ve buna benzer masraflarını karşılayamıyor. Bununla birlikte pamuğun para etmemesi tarlalarda çalışan işçi kardeşlerimiz de paralarını alamamaktadır” dedi.

Mevcut tarım politikasını eleştiren Sürücü şunları söyledi:

Türkiye bugün birçok ürünü dışarıdan ithal ettiği gibi pamuğu da dışarıdan ithal ediyor. Bu politikalar yüzünden pamuk ekim alını giderek daralmaktadır. 2002 yılından 2017 yılına kadar pamuk üretim alanında yüzde 30 kadar daralma olmuştur. Hükümet bu sorunlara geçici çözümler bulmaya çalışmaktadır. Ülkemizde pamuk üretim ve tüketim ve ekonomideki önemi dikkate alınarak pamuk üretimi tüketimi karşılayacak bir seviyeye getirecek politikalar oluşturulmalıdır.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER