SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

Bu da taziyeevi rantı!

Bu da taziyeevi rantı!
Bu haber 24 Aralık 2018 - 20:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şanlıurfa’da gün geçmiyor ki yeni bir rant kapısı açılmasın. kentte şimdiki rant kapısı ise taziye evleri oldu.

Şanlıurfa’da rantçılar para kazanmanın yeni bir yolunu buldu. Belediyeler tarafından vatandaşa hizmet vermesi için açılan taziye evleri ya ilgili muhtar ya da ihaleye alan kişilerce taziye sahiplerine fahiş fiyatlarla veriliyor. Öyle ki belediyelerin halka hizmet etmesi açılan taziye evlerinin anahtarı ya mahalle muhtarına ya da ihale yoluyla başkasına veriliyor. Hal böyle olunca da rantçılar ceplerini taziye sahipleri üzerinden doldurmaya başladı.

 ÜÇ GÜN İÇİN 3 BİN TL ALINDI

En başlarda ücretsiz başlayan taziye evleri şimdilerde rant kapılarına dönüştü. Önceleri kentte bir taziyenin masrafı 700 TL’den başlayıp 1000 TL’ye kadar çıkıyordu. Hizmet karşılığı istenen bu ücretin nereye aktarıldığı ise meçhul…Şu anda ise rantçılar iyice iştah kabarttı ve fahiş fiyatlar almaya başladı. Kentte yerel bir gazetede gazetecilik yapan M.E geçtiğimiz günlerde annesini kaybetmişti. M.E’nin ailesi caminin altında bulunan bir alanı taziye yapmak ve misafirlerini karşılamak için 3 günlüğüne isterken bir şokla karşılaştı. Çünkü M.E.’nin ailesinden 3 gün için 3 bin TL tahsil edildi.STK ve belediyelerin yapılan bu rantlara dur demesi gerekiyor.

ÜCRETSİZ ÖRNEKLERİ DE VAR

Şanlıurfa’da taziye evleri rantçıların yeni para kazanma merkezi olurken, kentte taziye evleri ile ilgili ücretsiz örnekleri de bulunuyor. Kırsal ilçelerde ve merkezde de ücretsiz taziye evleri veriliyor. Ancak denetim mekanizmasının yetersiz olduğu alanlarda rantçılar ceplerini taziye sahiplerinin üzerinden doldurmaya devam ediyor. (RHA)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER