SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

Asistan hekimlere ‘mobbing’ uygulanıyor iddiası

Asistan hekimlere ‘mobbing’ uygulanıyor iddiası
Bu haber 04 Mart 2021 - 10:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şanlıurfa Tabip Odası, asistan hekimlere mobbing uygulandığını iddia etti. Yapılan açıklamada “Birçok asistan arkadaşımıza yönelik fakülte dekanlığı ya da yönetimleri tarafından baskı ve tehditlerin yapıldığını duyuyoruz” denildi.

Şanlıurfa Tabip Odası’nda yapılan açıklamada hekimlerin çok zor anlar yaşadığı ve mobbinglere maruz kaldığı öne sürülerek “Pandemi süreciyle birlikte daha da artan iş yükü nedeniyle sorunlarımız da katlanarak büyüyor” ifadesine yer verildi.

“Güzel hayallerle başladığımız uzmanlık eğitimimiz 36 saat kesintisiz kötü çalışma koşulları ve uygulanan mobbinglerden dolayı hayal kırıklığına dönüşüyor” denilen açıklama şöyle:

“Asistan hekimliğin temelde bir sağlık hizmeti değil bir eğitim süreci olduğu unutulmamalıdır. Performans sistemi, kışkırtılmış sağlık talebi, verilen eğitimlerin yetersizliği ve maruz kalınan mobbingler nedeniyle asistan hekimler tükenmektedir.

En son Uludağ Üniversitesinde intihar eden kalp damar cerrahisi başasistanı arkadaşımız Dr. Mustafa Yalçın bıraktığı mektubunda mobbinge maruz kaldığını belirtmiştir. Kıdem ve hocaların hiyerarşisi bir süre sonra uygulanan mobbinglere, gün aşırı tutulan nöbetler asistan hekimlerin sosyal yaşamdan kopmalarına ve fiziksel, psikolojik travma yaşamalarına neden olmaktadır.

Asistanların yasal olan nöbet ertesi dinlenme haklarını talep etmesi suç sayılmaktadır. Kendilerinde asistanlardan her türlü talepte bulunma hakkını gören hocalara karşı eğitim talebi yapılamamaktadır. Liyakatin olmadığı hocaların akademik kadrolarda yer alması mevcut sorunları daha da derinleştirmektedir. Çalışma koşullarımızın düzeltilmesini talep ediyor ve mobbingin bir insan hakları ihlali olduğunu belirtiyoruz.

Sağlıkta mobbingin son bulmasını ve bu konuda tüm meslektaşlarımızın üzerine düşen görevi yerine getirmesini talep edip bütün hekimlerin insani çalışma şartlarına sahip olmasını istiyoruz.
Biz asistan hekimler olarak; tıpta uzmanlık eğitimi yerine bizlere dayatılan bu angarya yığınının sürdürülebilir olamayacağını, hekim ve toplum sağlığına iyi gelmediğini anlatmaya, duyurmaya çalışıyoruz.  Ancak sorunlarımızı duyuran veya bu açıklamalara katılan birçok asistan arkadaşımıza yönelik, fakülte dekanlığı ya da yönetimleri tarafından baskı ve tehditlerin yapıldığını duyuyoruz.” (ajansbalıklıgöl)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER