SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

Belediyenin çözümü ‘kapatmak’ oldu

Belediyenin çözümü ‘kapatmak’ oldu
Bu haber 22 Nisan 2021 - 20:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şanlıurfa’da bugüne kadar onlarca kişinin hayatını kaybettiği yaya geçidi gündemden düşmüyor. Bölge sakinleri üst geçit yapılmasını beklerken, belediye çözümü yaya geçidini kapatmakta buldu. Ancak karşıya geçmek için yaya geçidini kullanmaya devam edenler var. TBMM’ye de taşınan yaya geçidiyle ilgili nasıl bir çözüm bulunacağı merak konusu oldu.

Haliliye İlçesi Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’nda bugüne kadar onlarca kişinin ölümüne yol açtığı belirtilen yaya geçidi, tartışma konusu olmaya devam ediyor.

En son 29 Mart’ta yaya geçidini kullanarak yolun karşısına geçmeye çalışan 55 yaşındaki bir kadın, şehirlerarası yolcu otobüsünün çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. Yaşanan son ölümlü kazanın ardından bölge sakinleri ‘üst geçit’ yapılmadığı gerekçesiyle tepki göstermiş, hatta “parasını biz verelim üst geçidi yapın” önerisinde bulunmuştu.

Tepkilerin artmasının ardından ‘ölüm’ geçidi olarak adlandırılan Yeşildirek Mahallesindeki yaya geçidi, Türkiye Büyük Millet Meclisine de taşınmıştı.

BELEDİYE ÇÖZÜMÜ KAPATMAKTA BULDU

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, bölge sakinlerinin “üst geçit” talebine karşılık, çözümü yaya geçidini kapatmakta buldu. Yolun ortasındaki refüje tel bariyer çekilerek geçit kapatıldı kapatılmasına ancak, gelinen noktada bu yöntemin pek işe yaramadığı görülüyor. Öyle ki, yaya geçidini kullanarak karşıya geçmeye çalışanlar var.

EN YAKIN YAYA GEÇİDİ 500 METRE YAKINDA

Yaya geçidinde kaydedilen görüntülerde bir kadının bebek arabasıyla birlikte yanındaki küçük çocuğuyla karşıya geçmeye çalıştığı görülüyor. Trafiğin en yoğun olduğu saatlerde geçidin kapatıldığından bihaber olduğu tahmin edilen kadın, dakikalarca bekledi ancak bir türlü karşıya geçemedi. Durumu fark eden çevredeki vatandaşlar, yolun ortasına atlayarak araçları durdurmaya çalıştı. Sonunda araçlar duruyor ve kadın çocuklarıyla birlikte karşıya geçebildi.

BELEDİYE PERSONELİ KURUM ARACIYLA ÇARPMIŞTI

Kentte sık sık ölümlerle gündeme gelen yaya geçidinde daha önce Haliliye Belediyesi’nin bir personeli de kuruma ait araçla bir kadına çarpmıştı. Yolun karşısında geçmeye çalışırken aracın çarptığı 75 yaşındaki Aliye Asoğlu, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Belediye aracıyla Asoğlu’na çarparak ölümüne yol açan sürücü, olay yerinden kaçmıştı.

Büyükşehir Belediyesinin bölgede yayaların güvenle karşıya geçebilmesini sağlayacak bir çalışması olup olmadığı ise bilinmiyor. (Ajansbalıklıgöl)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER