SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

Beyazgül ‘tarafsız’ davranmadı mı?

Beyazgül ‘tarafsız’ davranmadı mı?
Bu haber 15 Nisan 2021 - 7:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nde meclis başkan vekilliği seçimi 12 Nisan’da yapıldı. Meclis Başkan Vekili yeniden AK Parti’nin adayı Ahmet Kaytan oldu. Seçim bitti ancak kulisler halen seçim sürecindeki gelişmeleri konuşuyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün, parti toplantısında meclis başkan vekilini belirleyecek oylamaya katılarak ‘tarafsız’ davranmadığı iddiası, rahatsızlık uyandırmış gibi görünüyor. İşte kulislerde meclis başkan vekilliği seçimi için konuşulanlar…

Şanlıurfa’da siyasetin son iki aydır odaklandığı Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekilliği seçimi Nisan ayı toplantısının ilk oturumunda yapıldı. Meclis Başkan Vekili yeniden AK Parti’nin adayı Ahmet Kaytan seçildi. Kaytan, HDP’nin adayı Nahide Kılıç’a karşı 60’a 14 oy alarak başkanvekilliği görevini iki yıl daha üstlendi.

BİRKAÇ ADAY KONUŞULUYORDU

Meclis başkan vekilliği yarışı yaklaşık iki ay önce başladı. AK Parti’de adaylık için birkaç isim konuşuldu. Adaylık için konuşulan isimler arasında öne çıkan kişi elbette Ahmet Kaytan oldu. Ancak aday belirleme süreci için kulislerde konuşulanlar, meclis başkanvekilliği seçimi için nasıl bir rekabet ortamı yaratıldığıyla ilgili ipuçları da veriyor. Öyle ki, parti genel merkezinden belediye başkanlarının bu seçim için özellikle aranarak ‘bölgenize sahip çıkın’ şeklinde bir uyarıda bulunulduğu bile iddia ediliyor. Bir diğer iddia ise bazı milletvekillerinin Kaytan lehine propaganda yürüttüğü şeklinde. Bu durumun ister istemez AK Parti’de adaylık için konuşulan diğer isimler için bir handikap oluşturduğu konuşuluyor.

BEYAZGÜL PERDE ARKASINA GEÇTİ Mİ?

Kulislerde meclis başkan vekilliği için aday belirleme sürecinde ismi en çok geçenlerden biri de Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül. Meclisteki oylama öncesi AK Parti, encümenleriyle birlikte rutin bir grup toplantısı düzenledi. Cumhuriyet Tesislerinde düzenlenen toplantıda adayın belirlenmesi için bir oylama yapıldığı, AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı’nın tarafsız davranarak oylamaya katılmadığı ancak Beyazgül’ün perde arkasına geçerek oy kullandığı iddia ediliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu için Beyazgül’ün tarafsız davranmadığı iddiası haliyle eleştirilerin de önünü açtı.

Sonuç olarak AK Parti’de konuşulan isimler arasında yer alan Ahmet Kaytan aday gösterildi ve aldığı oylarla yeniden meclis başkan vekili seçildi. Kaytan, önümüzdeki yerel seçimlere kadar bu görevi yürütecek.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER