SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

Ceylanpınar’daki ‘kaçak’ kazı bakan Dönmez’e soruldu

Ceylanpınar’daki ‘kaçak’ kazı bakan Dönmez’e soruldu
Bu haber 22 Nisan 2021 - 19:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şanlıurfa Ceylanpınar’da DEDAŞ tarafından yapıldığı iddia edilen izinsiz kazı çalışması Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e soruldu. Meclise yazılı soru önergesi sunan HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, “Kaçak işlem yapan ve bölgede kaçakçı DEDAŞ olarak adlandırılan enerji şirketi hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız” dedi.

DEDAŞ’ın Ceylanpınar’da elektrik sistemini yer altına alma çalışmaları kapsamında izinsiz çalışma yaptığı iddiaları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e soruldu.

İddiaları yazılı bir soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıyan HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, “Her usulsüz yaptırımını halkı kaçak elektrik kullanmakla suçlayarak meşrulaştıran DEDAŞ’ın kaçak kazı yoluyla altyapı çalışması yürüttüğü iddiaları Şanlıurfa’da yankılanmaktadır” dedi.

Sürücü’nün, Bakan Dönmez’in yanıtlamasını talep ederek meclise sunduğu yazılı soru önergesi şöyle:

1. Kaçak işlem yapan ve bölgede kaçakçı DEDAŞ olarak adlandırılan enerji şirketi hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız ?

2.Kaçak kazı işlemleri sırasında altyapı da herhangi bir zarar verilip verilmediği hakkında bir bilgiye sahip misiniz?

3.Bu kaçak işlem DEDAŞ ın güvenirliğini sarsmış olup geçmişte de yaptığı bir çok işlemi soruşturmaya değer kılmaktadır bu noktada bir adım atmayı planlıyor musunuz?

4.Ceylanpınar halkı bu kaçak kazı ile hakarete uğramıştır bu noktada bir özür dilenecek midir?

NE OLMUŞTU?

DEDAŞ’ın elektrik sistemini yer altına alma çalışmaları kapsamında kazı izni için Ceylanpınar Belediyesine başvurduğu ancak henüz bir yanıt almadan çalışmalara başladığı iddia edilmişti. Bunun üzerine belediye de kazıların izinsiz başlatıldığı gerekçesiyle şirkete uyarıda bulunduğu belirtilmişti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER