SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

Komşu şehirde ölen hasta Şanlıurfa’da hayat kurtardı

Komşu şehirde ölen hasta Şanlıurfa’da hayat kurtardı
Bu haber 15 Nisan 2021 - 7:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şanlıurfa’da karaciğer yetmezliği yaşayan Kadir Erdoğan, bir süre önce Adıyaman’da hayatını kaybeden bir hastanın organ bağışı yapması sonucu yeniden hayata tutundu. Alınan karaciğer dokuları, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleşen başarılı ameliyat ile Erdoğan’a nakledildi.

Şanlıurfa’da iki yıl önce karaciğer yetmezliği teşhisi konulan Kadir Erdoğan, hayatını kaybeden bir hastanın bağışladığı organ sayesinde yeniden doğdu.

Suruç’ta yaşayan Erdoğan, rahatsızlığın artması üzerine Harran Üniversitesi Tıp Fakültesine başvurdu. Burada yapılan tetkiklerde hastaya acilen karaciğer nakli yapılması gerektiği anlaşıldı. Aile bireyleri de dahil bir süre uygun doku bulunamayan Erdoğan’ın durumu giderek ağırlaşmaya başladı.

Hayatta kalabilmek için zamanı giderek azalan Erdoğan için uygun doku sonunda komşu şehirde bulundu. Adıyaman’da bir süre önce hayatını kaybeden hastanın organ bağışında bulunması, Erdoğan’ın yeniden hayata tutunmasına neden oldu.

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesinde gerçekleşen başarılı ameliyat ile doku nakli yapılan Erdoğan, adeta yeniden doğdu.

“TEKRAR HAYATA BAĞLANDIM”

Ameliyatın ardından mutluluğu gözlerinden okunan Erdoğan, şöyle konuştu: “Çocuklarım ve yakınlarım bana karaciğer dokusu vermeye çalıştı. Fakat hiçbirinin dokusu uymadı ve bu nedenle beklemek zorunda kaldım. Tam umutlarımı yitirmişken Adıyaman’da vefat eden bir hastanın bağışlanan karaciğer parçası bana nakledildi. Şükürler olsun durumum iyi, Allah ismini bilmediğim o hastadan ve Mehmet Yılmaz hocadan razı olsun. Onların sayesinde tekrar hayata bağlandım”

DEKAN ÇİFTÇİ’DEN ZİYARET

Ameliyat sonrası hastanedeki tedavisi süren Erdoğan’ı ziyaret eden Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Çiftçi, Harran Üniversitesi Hastanesinin son yıllarda yaptığı başarılı çalışmalara imza atarak bölgede sağlık alanında önemli bir merkez haline geldiğine dikkat çekti. Çiftçi, hastaların Harran Üniversitesini tercih etmesinin ve buradan sağlıklı bir şekilde ayrılmasının kendilerini ayrıca mutlu ettiğini dile getirdi.

“BİRÇOK İLDEN HASTA KABUL EDİYORUZ”

Çiftçi, ziyaret sırasında şu açıklamayı yaptı: “Hastanemiz Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı ve Organ Nakli Merkezi sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Yılmaz hocamız, Anestezi ekibi ve Kalp Damar Cerrahi ekibi ile birlikte yapmış oldukları karaciğer naklinde bölgede tercih edilen hastane haline geldik. Bu başarı bir ekip başarısıdır. Bugün sadece Şanlıurfa’da değil, Türkiye’nin birçok ilinden hasta kabul eden bir hastaneyiz. Amacımız hasta nakil eden değil, hasta kabul eden bir hastane olmaktır.”

Üniversitesi hastanesinin Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı ve Organ Nakli Merkezi sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Yılmaz ise pandemi süresinde acil olan hastaları ameliyat etmeye devam ettiklerini söyledi. Erdoğan’ın ameliyat edilmeden önce durumunun ağırlaştığını ve karaciğer fonksiyonlarının son evresine gelmiş durumdayken Adıyaman’da vefat eden bir hastadan kadavradan alınan dokuyu kendisine naklettiklerini ifade eden Yılmaz, yapılan operasyon sonucu Erdoğan’ın tekrar hayata tutunduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER