SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kademeli normalleşme yarın başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kademeli normalleşme yarın başlıyor
Bu haber 31 Mayıs 2021 - 20:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantı, saat 16.00’da başladı. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarda bulundu.
Koronavirüs pandemisi nedeniyle kısıtlamaların bir kısmı devam ederken, kabine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yeni kararlar almak üzere Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı.
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantı, saat 16.00’da başladı. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarda bulundu.
Erdoğan’ın konuşmasından başlıklar şöyle:
“Son kabine toplantımızdan bu yana milletimizle pek çok eserin, müjdenin sevincini paylaştık. Süper Lig’i önümüzdeki sezon taraftarlarımızla birlikte gerçekleştirmeyi ümit ediyoruz. Basketbol’da Avrupa zaferine ulaşan Anadolu Efes’in sevincine ortak olduk. Kendilerine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.Jimnastikte ülkemize altın madalya getiren Ayşe Begüm Onbaşı kızımızı da arayarak tebrik ederek başarılarının devamını diledik. Türkiye ulaşımda yeni bir devrim yaşayacaktır.
Bizim ülkemiz için yapacak daha çok hizmetimiz var. Bizim inşa edeceğimiz çok hizmetimiz var. Gençlerimize bırakacağımız en önemli mirasımız olan 2053 vizyonumuz için katetmemiz için gereken daha çok mesafemiz var.

400 km’lik Kuzey Marmara otoyolumuzu hizmete almış bulunuyoruz. Nakkaş bölümünü de inşallah en kısa sürede tamamlayacağız. Kalkınmanın temel altyapısı olan ulaşım meselesini kökten çözmüş bulunuyoruz.

Ülkemizi ve milletimizi kısır çekişmelerin, sahte gündemlerin, karanlık senaryoların kıskacına hapsetmek isteyenlere eyvallah etmedik, etmeyeceğiz.

Milletimizin her kesimine verdiğimiz destekleri sizlerle paylaşmıştık. Toplamda 661 milyar lirayı bulan hibe ve desteklerin ülkemizin salgın sürecini çok ciddi ekonomik kayıplara, sosyal sıkıntılara, güvenlik tehditlerine maruz kalmadan geçirmesinde çok büyük katkısı olmuştur.

Bugün Türkiye dünyada milli gelirine oranla halkına etkin, yaygın, yüksek tutarlı destekleri sağlayan ülkelerin başında gelmektedir. Dünyada her şey güllük gülistanlık da sadece Türkiye’de sıkıntı yaşanıyor gibi hava oluşturmaya çalışanlara verilecek en güzel cevap uluslararası kuruluşun bu tespitidir. Bugün büyüme rakamları açıklandı. Ekonomimizin yüzde 7 büyüyerek Çin’in ardından ikinci sırada yer alması milletime ve basın mensuplarına herhalde bir şeyler ifade ediyor.
Ülkemiz yaklaşık 10 bin ilave istihdama karşılık gelen 3400 proje ile 2,3 milyar liralık kırsal kalkınma yatırımına kavuşmuştur. Geçtiğimiz hafta Karadeniz’deki doğalgazın ardından karada da 3 petrol kuyusunun müjdesini paylaşmıştık.
Diğer yandan aşı çalışmalarında da dünyada ilk 10 ülke arasındayız. Üstelik bunu kendisi aşı üretmediği halde başarmış ülkeyiz. İnşallah yıl sonu bitmeden kendi aşımıza kavuşmuş olacağız.

Vaka ve ölüm sayılarındaki nisbi azalmanın hedeflediğimiz oranda değilse bile önemli ölçüde sürüyor olması tedbirlerin amacına ulaştığının aslında en güzel ifadesidir. Yarından itibaren devreye girecek kademeli normalleşmeyle ilgili istişareleri gerçekleştirdik.

Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir. Bu sınırlama hafta sonu cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05.00 arasında, yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır.

Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecektir. Yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00’e kadar paket servisini sürdürebilecek. Bu mekânlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecektir.

Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek. Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran’dan itibaren başlayabilecek.
Spor kulüpleri genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da ikinci yarısından itibaren gerçekleştirebileceklerdir. Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacaktır Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER