SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

Şanlıurfa’da çarpıcı iddia: Kod-29 ile işten çıkarıyorlar

Şanlıurfa’da çarpıcı iddia: Kod-29 ile işten çıkarıyorlar
Bu haber 09 Mayıs 2021 - 20:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şanlıurfa’da bir market zincirinin kod-29 bahanesiyle çalışanların işine son verdiği iddia edildi. Son günlerde Ceylanpınar ile kent merkezinde toplam altı kişinin bu şekilde işten çıkarıldığı ileri sürülüyor.

Pandemi nedeniyle işten çıkarmaların yasaklandığı süreçte birçok kişi kod-29 tehlikesi ile karşı karşıya. Şanlıurfa’da geçtiğimiz ay Büyükşehir Belediyesi’nin bir çalışanı kod-29 ile işten çıkarılırken, kent genelinde bu furyanın devam ettiği belirtiliyor.

İddiaya göre bir market zincirinin Ceylanpınar’daki şubesinde iki çalışanın işine kod-29 bahanesiyle son verildi. Aynı firmanın kent merkezindeki bir şubesinde de 4 kişinin aynı şekilde işten çıkarıldığı belirtiliyor.

KOD-29’UN ANLAMI NE?

İşveren, iş akdini feshettiği işçiler için Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirim yaparken, işçiyi hangi gerekçe ile işten çıkardığını bir kod numarası ile işaretliyor. 29 numaralı kod da bu kodlardan bir tanesi. 29 kodu, “İşveren tarafından ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış nedeni ile iş akdinin feshi” anlamına geliyor. Bir işverenin, işçisini bu kod ile işten çıkarabilmesi için 4857 İş Kanunu’nun ilgili bendi kapsamındaki fiillerden birini işlemesi gerekiyor.

Cumhuriyet’te yer alan bilgiye göre, İş Kanunu’nun “ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” başlıklı 25/2 maddesi, yasakta istisna kapsamında tutuluyor. Bu maddede belirtilen fiiller dahilinde işçinin, işten ayrılış kodlarına göre 29 kodu ile çıkışı yapılıyor. 25/2 maddesinde belirtilen ahlaka aykırı fiiller arasında işyerinde çalışan bir işçiye cinsel tacizde bulunmak, işyerine sarhoş ya da uyuşturucu madde alarak gelmek, hırsızlık yapmak gibi yüz kızartıcı suçlar bulunuyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER