SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

Birecik’te hastane çalışanlarına saldırı protesto edildi

Birecik’te hastane çalışanlarına saldırı protesto edildi
Bu haber 06 Ağustos 2021 - 17:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şanlıurfa Birecik’te 9 hastane çalışanına yönelik saldırıya tepkiler sürüyor. Sağlık-Sen üyelerinin hastane önünde düzenlediği basın açıklaması sırasında saldırı alkışlarla protesto edildi.

Birecik Devlet Hastanesinde ‘maske’ uyarısı yaptıkları gerekçesiyle 9 hastane çalışanının darp edilmesine yönelik tepkiler sürüyor. Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, dün yaptığı açıklamada olaya karıştıkları tespit edilen 5 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Bugün de Birecik Devlet Hastanesi önünde protesto vardı. Hastane önünde toplanan Sağlık-Sen üyeleri, saldırıyı alkışlarla protesto etti. Ellerinde çeşitli dövizler taşıyan grup, sağlık çalışanlarına yönelik saldırının önüne geçilememiş olmasının önemli bir sorun olduğunu vurguladı.

“Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda sorunun temeline inilmeli, gerekli adımlar atılmalı, aktif yaklaşımlar sergilenerek gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır” çağrısı yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Sağlık hizmetleri kamu adına sunulan bir hizmettir. Sağlık çalışanları da kamu hizmeti sunmaktadır. Sağlıkta şiddet aynı zamanda kamu hizmetine karşı yapılmış bir eylemdir. Sağlık çalışanına şiddet topluma karşı yapılmış utanç verici bir durumdur.  Sağlık çalışanlarının şiddetle karşı karşıya kalmaları ve bunun önüne geçilememiş olması önemli bir sorundur. Sağlıkta memnuniyetin %80’lere ulaştığı bir noktada, pandeminin bütün zorluklarına rağmen görevini en iyi şekilde ifa eden sağlık çalışanına şiddet kesinlikle kabul edilemez. Sağlık-Sen olarak uzun yıllardır mücadelesini verdiğimiz sağlıkta şiddete sıfır tolerans mücadelesinin, kamuoyu ve kamu otoritesi tarafından desteklenmesi elzemdir.

Sağlıkta yaşanan şiddete yol açan temel nedenler ortadan kaldırılmadan, koruyucu, önleyici çözümler bulunmadan, sorunla başa çıkabilmiş ülkelerdeki birikime bakılmadan; şiddet sonrası güvenlik temelli ya da kınamacı yaklaşımlarla yetinerek bu sorun çözülemez. Çözüm için kamuoyu ve kamu otoritesi bir araya gelmelidir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda sorunun temeline inilmeli, gerekli adımlar atılmalı, aktif yaklaşımlar sergilenerek gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır. Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası Sağlık-Sen olarak Bakanlığımıza ve diğer ilgili birimlere sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik paylaştığımız önerilerin dikkate alınması gerektiğini bir kez daha, ısrarla söylüyoruz.  Bakanlığımızın hukuki düzenlemelerin, geliştirilmesinde daha kararlı adımlar atması ve daha fazla inisiyatif almasını talep ediyoruz. Halkımızı, şiddete uğrayan pandeminin kahramanları, fedakar sağlık çalışanlarının yanında olmaya davet ediyoruz.

Bu vesileyle, Birecik Devlet Hastanesi’nde yaşanan menfur saldırıyı, üyelerimiz ve tüm sağlık çalışanları adına kınıyoruz ve hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız.”

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER