SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

Urfa’nın ilçesinde bombalı eylem hazırlığındaki terörist yakalandı

Urfa’nın ilçesinde bombalı eylem hazırlığındaki terörist yakalandı.

Urfa’nın ilçesinde bombalı eylem hazırlığındaki terörist yakalandı
Bu haber 21 Nisan 2022 - 11:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde düzenlenen operasyonda üzerlerinde bomba yapımında kullanılan malzemeler ile birlikte kıskıvrak yakalandı.

Ekipler, Suriye’nin Haseke kentinde bulunan üst düzey bir örgüt mensubu tarafından bomba yapımı ve eylemlerini gerçekleştirme konusunda eğitilen 2 örgüt mensubunun Türkiye’de bombalı saldırı yapacağı bilgisi üzerine harekete geçti.

Başlatılan çalışmalar kapsamında düzenlenen operasyonda biri Suriye’nin Resulayn ilçesinde diğer ise Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde yakalandı.

İçişleri Bakanlığından operasyon ile ilgili yapılan açıklamada, “ Suriye’de bulunan üst düzey PKK/ PYD/YPG terör örgütü mensuplarının talimatıyla, ülkemizde sansasyonel bombalı eylemler yapmak maksadıyla bir grup teröriste özel eğitim verilerek yasadışı yollarla yurda sokulacağı bilgisinin elde edilmesi üzerine Jandarma İstihbarat Komutanlığı çalışma başlattı.

Teröristlerin bulunmasına yönelik oluşturulan özel ekibin yaptığı titiz çalışma neticesinde, eylem hazırlığındaki 2 PKK/PYD/YPG’li terörist tespit edilerek, takibe alındı.

Jandarma tarafından Suriye ve Şanlıurfa’da eş zamanlı yapılan operasyon neticesinde biri Resulayn’da, diğeri ise Ceylanpınar’da bulunan teröristler çok miktarda patlayıcı ile birlikte kıskıvrak yakalandı.

Operasyonda uzaktan komuta edilerek patlatılan (3) kg (C-4) patlayıcı madde, bomba yapımında kullanılan çok miktarda malzeme, ateşleyici ve başlatıcı düzenekler ile elektronik materyaller ele geçirildi.

Sürdürülen istihbarat çalışmaları sonucu örgüt mensuplarına patlayıcıların taşınması konusunda yardım yataklık eden 7 şüpheli şahıs da gözaltında alındı. Teröristlere eylem talimatının Suriye / Haseke’de bulunan üst düzey bir örgüt mensubu tarafından verildiği öğrenildi.

Yakalanan teröristlere, yurt içerisinde bombalı eylemler yapmak üzere Suriye’de özel olarak, keskin nişancı eğitimi, mayın döşeme eğitimi, istihbarat toplama eğitimi ve sabotaj eğitimi verildiği, örgüt üst yönetimince metropol iller başta olmak üzere eylem yapmak için talimat verildiği belirlendi.

Jandarma tarafından yakalanan iki terörist ve işbirlikçilerinin, Suriye’de harekât bölgelerinde bulunan güvenlik güçlerine ve masum sivil halka yönelik gerçekleştirilen birçok bombalı saldırının failleri olduğu tespit edildi” denildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER