SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

Fıstık bahçelerinde büyük tehlike

Fıstık bahçelerinde büyük tehlike
Bu haber 10 Mayıs 2022 - 11:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şanlıurfa’da fıstık bahçelerinde bu sezon psilidinin fazla olması çiftçilerin şimdiden çalışmaya başlamasına neden oldu.

Türkiye’de fıstık üretimin yaklaşık yarısını karşılayan Şanlıurfa’daki bahçelerin genelinde yaşanan don ve doludan sonra şimdi de psilidinin yoğunluğu baş gösterdi. Psilidinin yoğun olması çiftçileri şimdiden harekete geçirdi. Yaşanan artış nedeniyle ağaçlarda ilaçlama çalışmaları başladı.

Komşunda varsa sana da gelir

Psilidinin yoğunluğuna dikkat çeken tecrübeli fıstık üreticisi muhittin Çoban, “Bu yıl psilidin ile işimiz var. Her yerdeler, yapraklar yumurta ile dolmuş, ağacı güçsüz bırakarak mantara zenge davetiye çıkaracaklar ve maalesef karagözleri döktürürler. Onun için psilidin ilacını herkes atmalı yani ilaç atıp bitiremiyorsun. Komşunda varsa ilaçtan sonra sana geliyor.

Çiftçileri tecrübelerini paylaşsın

Bu konudaki tecrübeleriniz önemli hangi ilacı hangi dönemde kullanmalıyız etkilimi değil mi. Bu tarz bilgileri burada tartışabiliriz. Yaprağa verilen yaprak gübresi maalesef ters tepiyor. Psilidini cezp ediyor. Bu konudaki fikir ve tecrübeleriniz bizler için önemlidir mücadelenizi ve başardıysanız yok etmeyi yazın buraya bilmeyen arkadaşlarımız istifade etsin””dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER