SON DAKİKA

Günaydın Urfa | Şanlıurfa Haber

Kaçak sigara operasyonu! Çok sayıda gözaltı

Kaçak sigara operasyonu! Çok sayıda gözaltı
Bu haber 05 Temmuz 2022 - 19:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sigara kaçakçılığı yapan örgütlere yönelik operasyon başlatıldığını duyurdu. 7 ilde yürütülen operasyonlar düzenleniyor. Operasyon kapsamında 214 şüpheli hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi.

Operasyonla ilgili konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İlk 6 ayda 3,8 milyon kaçak sigara paketi ele geçirildi” ifadelerine yer verdi.

Operasyon ile ilgili konuşan Bakan Soylu şunları söyledi:

“KOM birimlerimiz tarafından yakalanan kaçak sigara miktarı 2017’de 42,6 milyon paketten 2021 itibarıyla 3,8 milyon pakete düştü. Aynı zamanda 192 ton tütün mamulü ve 252 bin kaçak puro da ele geçirilmiştir. Şu ana kadar yapılan operasyonlarla ilgili 524 milyon Türk lirası vergi kaybının da önüne geçilmiştir. Sadece bu yıl yapılan operasyonlarla ilgili verdiğimiz rakamları ifade ediyorum.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca, tüm illerde bu suç gruplarına yönelik bir çalışma yapılmış, yaklaşık 8 suç grubu tespit edilmiş ve bu sabah itibarıyla bu 8 suç grubuna ve bunların birlikte çalıştığı şahıslara yönelik 615 adreste arama kararı alınmış. Savcılıklarımızla birlikte ortak koordinasyon içerisinde 214 şahsın gözaltı kararı verilmiş.

Şu anda adreslere eş zamanlı şekilde 7 ilde baskın yapılarak özellikle bu 8 suç grubunun çökertilmesine yönelik bir operasyon planlanmıştır. Bu operasyon 6 ay süren takip ve yapılan analizler sonucu gerçekleştirilmiş, 8 suç grubu deşifre edilmiş ve bu suç gruplarının tedarik ve dağıtım zincirleri ortaya çıkartılmıştır.

Bu operasyonlarda yakalanan şüpheli sayısı da 2017’de 2 bin 107 iken 2021 sonu itibarıyla da 4 bin 978’e yükselmiştir.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER